Numuler Dermatit Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Numuler Dermatit Belirtileri ve Tedavisi

Numuler Dermatit

Numuler dermatit, dermatit ve egzama terimlerinin eş anlamlı olduğunu belirterek başlamak önemlidir. Numuler dermatit de bir egzama çeşididir. Epidermis ve üst dermisin zararlı olarak kabul edilen bir uyarıya karşı verdiği enflamatuvar yanıttır, yani bir tepkidir. Diğer egzama formlarında olduğu gibi, numuler dermatitin temel belirtileri kaşıntı ve deri döküntüsüdür. Ancak, numuler dermatit bazı farklılıklar gösterir. Numuler dermatit genellikle erkeklerde daha sık görülür ve yaş aralığı 15-25 ve 55-65 yaşlar arasında değişir. Bacaklarda ve kollarda daha sık rastlanır ve lezyonlar genellikle simetrik bir dağılım gösterir.

Numuler Dermatit Belirtileri Nelerdir?

  • Kızarıklıklar: Madeni para boyutunda, yuvarlak veya oval şekillerde vücutta sınırlı sayıda bulunur. Bu lezyonlar keskin sınırlıdır.
  • Kaşıntı: Numuler dermatit belirtileri arasında görülen kaşıntı, beraberinde deri kuruluğu ile lezyonları alevlendirir ve kişide aşırı kaşınma hissi uyandırır. Bölgeyi kazımak enfeksiyon kapma riskini artırabilir ve daha fazla yayılmasına yol açabilir.
  • Döküntü: Görülen döküntüler pembe, kırmızı bazen de açık kahverengi tonlarda olabilir. Kaşıntı hissi uyandıran bu döküntüler bazen su dolu baloncuklar şeklinde olabilir.

Numuler Dermatit Neden Olur?

  • Kimyasal travma
  • Fiziksel travma
  • Emosyonel stres
  • Toksik maddelere maruz kalma
  • Alerjik reaksiyonlar

Numuler Dermatit Teşhis ve Tedavisi

Birçok hastada, numuler dermatit diğer egzama türleri veya mantar hastalıkları ile karıştırılabilir. Bu nedenle bakteri kültürü ve alerji testleri yapılabilir. Egzama belirtileri kendiliğinden geçmez; mutlaka bir uzmana başvurulmalı ve egzama belirtileri muayene ve tetkikler yapıldıktan sonra türüne göre tedavi edilmelidir. Öncelikle deriyi travmalardan korumak önemlidir. Bu hastalık, derideki küçük travmalardan sonra alevlenmektedir. Eğer egzama döküntüleri ellerde de varsa, kimyasallar ve tahriş edici deterjanlarla temas etmemek için eldiven kullanılmalıdır. Kaşıntı, kuruluk ve pullanma için doğal kremler ve losyonlar kullanılabilir. Numuler dermatit tedavisi için antibiyotikler kullanılabilir. Doktorun reçetelediği antibiyotikler uygun dozda ve düzenli olarak alınmalıdır. Ayrıca, doktor uygun gördüğünde topikal steroidler ve antibiyotikli pomadlar verebilir. Bu pomadlar numuler dermatit bölgelerine uygulanarak bölge dezenfekte edilir, kaşıntı azalır ve tedavi edilir. Şiddetli vakalarda kortizonlu iğne ve tabletler kullanılabilir. Bu uygulama birkaç hafta sürer; uzun süreli kortizon tedavisi olumsuz sonuçlara yol açabilir. Hastalık birçok şekilde tedavi edilip kontrol altına alınabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Adil Giray

12 Temmuz 2024 Cuma

Kaşıntı ve kızarıklıkların madeni para boyutunda olması numuler dermatit için çok belirgin bir özellik midir? Bu belirtilerle başka hangi rahatsızlıklar karıştırılabilir?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Adil Giray, madeni para boyutunda kaşıntı ve kızarıklıklar numuler dermatit için oldukça belirgin bir özelliktir. Ancak bu belirtiler, mantar enfeksiyonları, sedef hastalığı (psoriasis) veya egzama gibi diğer cilt rahatsızlıklarıyla da karıştırılabilir. Kesin tanı için bir dermatoloğa başvurmanız faydalı olacaktır. Cilt problemleriniz için profesyonel bir uzmanın görüşünü almak her zaman en doğru adım olur.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dermatit Belirtileri ve Tedavisi

Dermatit Belirtileri ve Tedavisi

Haber Bülteni